s01_BozeCiało_Kosciol s03_D_gory2_270 s11_Res_5_msza_270 s12_Res_5_msza2_270 s06_K_Hostia_270 s09_Res_3_270

` TERMINY SPOTKAŃ PIERWSZEJ KOMUNII

MOD pierwsza komunia swieta 200

Odkryj wartość Różańca

NMP Rozancowa 200

Różaniec Eucharystyczny

2016 10 24 Rozaniec eucharystyczny 1111

Katolicka Szkoła Rodzenia ISKIERKA

SzkolaRodzeniaIskierka 200

Duszpasterstwo Młodzieży

Duszpasterstwo Mlodziezy 200

Cudowny Medalik

St.Caterine 150

 

 

Odnowa w Duchu Św.

Per Musicam at Deum

PerMusicamAtDeum left

 

 

Uroczystość

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Maryja Matka Czestochowska 350

 

Msze święte w tym dniu tak jak w każdą niedzielę, również o godz. 20.00

 

Poświęcenie ziół i kwiatów oraz pierwocin tegorocznych zbiorów będzie podczas każdej Mszy św. Błogosławieństwo małych dzieci będzie w środę podczas Mszy św. o godz. 10.00 i 11.30.

 

Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku.  


W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej.

 

2018 08 15 Matki Boskiej Zielnej 300Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Sam gest błogosławienia jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiona rzecz zawsze przypominała o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Przecież na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku Niebu.

 

 

 

Jak informuje biuro prasowe Jasnej Góry, w dzisiejszych uroczystościach odpustowych na Jasnej Górze brało udział ok. 100 tys. osób - zarówno ci, którzy dotarli w pieszych pielgrzymkach, jak i wierni z całej Polski, którzy przybyli różnymi środkami lokomocji.

 

 Każdego roku na 15 sierpnia na Jasną Górę wędrują dziesiątki tysięcy pielgrzymów - według ostatnich statystyk, przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na Jasną Górę przybyły 52 piesze pielgrzymki, a w nich 66 tys. osób.

 

W naszym Kościele katolickim dni poprzedzające uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są tradycyjnie okresem pielgrzymek do sanktuariów maryjnych. 15 sierpnia to dzień kulminacji licznych pielgrzymek pieszych, które spotykają się na Jasnej Górze w Częstochowie. Co roku bierze w nich udział ok. 250 tys. pątników z całej Polski.

 

2018 08 15 Matki Boskiej Zielnej Briza Media 132Według przepięknej polskiej tradycji ludowej podstawą bukietu na to święto stanowiły popularne rośliny lecznicze : kopytnik, macierzanka, piołun czy mięta były też kłosy i wiechy zbóż – najczęściej żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa a także polska trawa, zwana drżączką średnią (Briza media), o kłoskach w kształcie serduszek (nazywa też czasem „łzami Matki Boskiej”). Trawa ta jest podobno gatunkiem wskaźnikowym bogatych gatunkowo łąk trwałych, założonych przed setkami lat

 

Serduszka Matki Boskiej zadomowiły się na świeżych łąkach, miedzach i na pastwiskach. Rosną w luźnych darniach, tworząc piękne, sercowate, srebrzysto połyskujące kłoski. Owe serduszka to bardzo ładna i szeroko rozpowszechniona  trawa łąkowa, w oficjalnej nomenklaturze zwana drżączką średnią (Briza media), gdyż jej kłoski drżą na wietrze niczym liście osiki. 

 

Nieodłącznym elementem bukietu na 15 sierpnia były też rośliny ozdobne. Każda gospodyni wybierała najpiękniejsze kwiaty ze swojego ogrodu. Kto ich nie posiadał, dekorował wiązankę kwiatami polnymi.  Wiązankę uzupełniają rośliny zielne zbierane na polach, murawach, łąkach, miedzach, podwórkach itp. Podobnie jak poświęconej palmy wielkanocnej sierpniowy bukiet nie wolno było wyrzucić. Należało go ususzyć i wykorzystać lub ewentualnie spalić, a święcony popiół rozsypać w ogrodzie.

 

 

2018 08 15 Matki Boskiej Zielnej Briza Media 500

 

 

 

 

Serdecznie Witamy

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.