s01_BozeCiało_Kosciol s03_D_gory2_270 s11_Res_5_msza_270 s12_Res_5_msza2_270 s06_K_Hostia_270 s09_Res_3_270

_________ ... _________

Module Dekrety Epidemia

_________ . . _________

Module Komunikaty Episkopat

POST i MODLITWA

Bp Stepnowski POST MODLITWA 200

Duszpasterstwo Młodzieży

Duszpasterstwo Mlodziezy 200

Odkryj wartość Różańca

NMP Rozancowa 200

Katolicka Szkoła Rodzenia ISKIERKA

SzkolaRodzeniaIskierka 200

Różaniec Eucharystyczny

2016 10 24 Rozaniec eucharystyczny 1111

_____________________

Module 15 rocznica JanPawel II

 

 

Cudowny Medalik

St.Caterine 150

 

 

Odnowa w Duchu Św.

Per Musicam at Deum

PerMusicamAtDeum left

 

 

2020 08 14 Wniebowziecie Maryi

W sobotę Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Msze św. w sobotę, tak jak w każdą niedzielę, również o godz. 20.00. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Poświęcenie ziół i kwiatów oraz pierwocin tegorocznych zbiorów będzie podczas każdej Mszy św. Błogosławieństwo małych dzieci będzie w sobotę podczas Mszy św. o godz. 10.00 i 11.30.

Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku.

 

Jedną z trzech największych uroczystości maryjnych - Wniebowzięcie NMP - świętujemy 15 sierpnia. Obchodzona już od V wieku tajemnica wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą została 1 listopada 1950 r. potwierdzona przez Piusa XII jako dogmat wiary.

W Polsce i wielu krajach europejskich dzień ten jest często nazywany świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów. Na Jasną Górę przybywa ich corocznie kilkaset tysięcy.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest świętem znanym w Polsce jako święto Matki Boskiej Zielnej. Obchodzone jest w Kościele katolickim od V wieku n.e.. Wniebowzięcie Maryi Panny jest uznawanym dogmatem w Kościele katolickim i stanowi przedmiot wiary dotyczący wzięcia do nieba Marii, wraz z jej ciałem oraz duszą.

 

Papież Pius XII 1 listopada 1950 roku w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus powiedział: „...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej”. Orzeczenie zostało wypowiedziane w bazylice św. Piotra w obecności około 1600 biskupów i ogromnej rzeczy wiernych. Od tej pory kult Maryi Wniebowziętej w kościele Katolickim stanowi ważny przedmiot wiary. Na całym świecie zbudowano wiele świątyń pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej. Motyw wniebowstąpienia Marii stał się częstym elementem sztuki artystycznej i pojawiał się zarówno w malarstwie jak i rzeźbie. Co ciekawe, nawet władcy oddawali swoje państwa pod opiekę Maryi Wniebowziętej (na przykład król Węgier - św. Stefan).

 

W polskiej tradycji święto Matki Bożej Zielnej związane jest ze święceniem roślin. Zwyczaj zgodny jest z podaniem głoszącym, że Apostołowie zamiast ciała Marii, odnaleźli kwiaty. W tradycji ludowej nadal wierzy się, że zioła otrzymują moc leczniczą za pośrednictwem Matki Bożej Zielnej. Rolnicy w tym Dniu składają podziękowania Bogu za otrzymane plony.

 

Dzień 15 sierpnia jest także rocznicą "Cudu nad Wisłą", czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowieckimi hordami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. Czciciele Maryi w Polsce przypisują je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej. W tym dniu w latach 1923-47 i ponownie od 1992 Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.

 

Serdecznie Witamy

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.