s01_BozeCiało_Kosciol s03_D_gory2_270 s11_Res_5_msza_270 s12_Res_5_msza2_270 s06_K_Hostia_270 s09_Res_3_270

PIELGRZYMKA WŁOCHY

 

2024 Roma 200

2024 SAN GIOVANI ROTONDO

 

Odnowa w Duchu Św.

Wieczory Skupienia

 2024 01 11 Patrycja Hurlak 200

 

Duszpasterstwo Młodzieży

Duszpasterstwo Mlodziezy 200

Odkryj wartość Różańca

NMP Rozancowa 200

Katolicka Szkoła Rodzenia ISKIERKA

SzkolaRodzeniaIskierka 200

Różaniec Eucharystyczny

2016 10 24 Rozaniec eucharystyczny 1111

_____________________

Module 15 rocznica JanPawel II

 

 

Cudowny Medalik

St.Caterine 150

 

 

Per Musicam at Deum

PerMusicamAtDeum left

 

 

Budowanie dojrzałych, głębokich relacji opartych na miłości jest warunkiem skuteczności procesu wychowania – piszą biskupi w liście pasterskim zapowiadającym X Tydzień Wychowania. Rozpocznie się on w Kościele katolickim w Polsce 13 września pod hasłem „Budujmy więzi!”.

 

„Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością” – powtarzają biskupi za św. Pawłem Apostołem w liście poprzedzającym X Tydzień Wychowania. Cytują też św. Jana Pawła II, który mówił, że „podobnie jak roślina potrzebuje światła i ciepła dla swego rozwoju, tak człowiek miłości”. Dokument wskazuje na potrzebę „twórczego i głębokiego przeżywania relacji z bliźnimi – w rodzinie, we wspólnocie, wśród przyjaciół, w środowisku zawodowym czy w innych sferach życia”. Biskupi zapraszają rodziców, nauczycieli i wychowawców do refleksji nad fundamentalną rolą relacji z Bogiem i bliźnimi w codziennym życiu.

 

W pierwszej części listu biskupi podkreślają, że budowanie dojrzałych więzi ma wpływ na osobisty rozwój każdego człowieka. Zwracają uwagę na to, że okres izolacji i pozostawania w domach w czasie panującej w ostatnich miesiącach na całym świecie epidemii, pozwolił wyraźniej zobaczyć, „wokół jakich wartości skoncentrowane jest nasze życie”. Zauważają, że „cechą charakterystyczną naszych czasów jest indywidualizm i zanik więzi społecznych. Tymczasem w każdym z nas jest głęboka potrzeba relacji”. „W epoce, której wyrazem wzajemnych relacji są często jedynie kontakty poprzez media elektroniczne, w sercach wielu osób odżyło pragnienie rozmowy i prawdziwego spotkania z drugim człowiekiem. Nie powinniśmy go w sobie zagłuszać” – czytamy w liście.

 

Biskupi zwracają uwagę na wielką rolę mediów społecznościowych w praktykowaniu wiary w czasie pandemii. Podkreślają, że „dzięki transmisjom online wiele osób miało możliwość kontaktu ze swym kościołem parafialnym, udziału we Mszy Świętej, we wspólnej modlitwie czy w rekolekcjach wielkopostnych”. „Doświadczenie to uczy, jak ważnym zadaniem wychowawczym jest kształtowanie postawy dobrego korzystania z mediów cyfrowych” – piszą o potrzebie odpowiedzialnego poruszania się w świecie mediów społecznościowych. Doceniając wartość zdalnego nauczania i przepływu informacji, za papieżem Franciszkiem podkreślają jednak, że „kiedy wychowujemy, aby nauczyć odkładania pewnych rzeczy i poczekania na stosowną chwilę, to uczymy wówczas, co znaczy być panem samego siebie, niezależnym od swoich impulsów”.

List z okazji Tygodnia Wychowania podkreśla fundamentalne znaczenie relacji z Bogiem. „Człowiek, który rozwinie taką relację, przekona się, że jest ona silniejsza niż wszystkie okoliczności zewnętrzne”- piszą biskupi. Zachęcają do tego, by przyjrzeć się swojej modlitwie i zastanowić się, „na czym tak naprawdę nam zależy – na samym Jezusie czy na tym, co możemy od Niego otrzymać”.

Na zakończenie listu zapraszają, aby odkrywać codziennie w swym życiu obecność Jezusa, jako najlepszego i najważniejszego Przyjaciela oraz pomóc w tym swoim wychowankom. Wtedy „jeszcze bardziej istotne stają się wszystkie nasze więzi z bliźnimi” – podkreślają.

 

 

Dane kontaktowe

 

Kościół Farny w Ostrołęce                    Ks. Proboszcz
                                                                 tel. : (29) 764 49 50

Parafia rzym-kat. pw. N.N.M.P               Kancelaria Parafialna

ul. Szwedzka 2                                        tel. : (29) 764 29 97

07-410 Ostrołęka

 

PKO BP Oddział 1 w Ostrołęce

94 1020 3802 0000 1102 0007 5010

Serdecznie Witamy

Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.